Kordian

Piracik
15 kwietnia 2024
Hunter
2 stycznia 2024

KORDIAN to około 8 – letni 100% husky w husky. Przedstawiam opis Kordiana na podstawie obserwacji podczas spotkania naszego fundacyjnego COAPE Ani.

KORDIAN – nie jest husky zaprzęgowym, od ciągnięcia bardziej interesuje chłopaka eksplorowanie terenu – Wszelkie zbiorniki z wodą, kałuże to dla niego ogromna frajda. – na spacerze brak sytuacji , w których Kordian prezentowałby sygnaly agonistyczne , czy dystansujące do uczestników spaceru – w warunkach schroniskowych przy wyjściu z boksu ekscytuje się , systematyczne wyjścia powinny pomóc ustabilizować emocje – Kordian ma złe skojarzenia z obrożą, dlatego prowadzenie na szelkach będzie lepszym rozwiązaniem, szczególnie w pierwszym okresie budowania zaufania.

Nie wiemy, czy Kordian odczuwa bolesność w obrębie uszu lub szyi – wymagana diagnostyka – zbudowanie zaufania i praca nad zmiana skojarzeń w sytuacjach, czy przy obecności bodźców , które czyta za zagrożenie, to praca opiekuna z Kordianem – chęć głaskania i przytulania sygnalizuje sam, pośpiech czy sprawdzanie jego granic to nie sposób na Kordiana – jest łowny – w boksie mieszka z dwoma suczkami, zachowanie do innych psów nie zostało sprawdzone. Kordian w przeszłości został pogryziony przez innego psa. – Na spacerze ciągnie do psów, ale zmęczony po wysiłku już ignoruje. – na spacerze dostał klasycznej „haszczej głupawki”, tu ważna rola opiekuna dla rozróżnienia z zachowaniami agresywnymi Po rozmowie z Anią naszym COAPE cytuje „ Kordian pokazał się jako pełnej krwi husky.

Wszystko wskazuje na to, że prowadzony w relacji z szacunkiem i odczytywaniem haszczych zachowań zbuduje pozytywną relację z opiekunem. Powyższy opis jest interpretacją zachowań Kordiana w warunkach schroniskowych. Szukamy pomocy dla Kordiana, lub domu tymczasowego osób z nami współpracujących i „czytających” husky. Kordian ma na swoim haszczym koncie epizody ugryzienia. Kordian jest przykładem husky, który nie może iść do domu osób rozpoczynających przygodę husky, nie „czytających haszczych zachowań”,- domu z dziećmi, domu z kotami, małymi psami. Zachowania w domu do psów nie znamy. Kordian nie jest już młody, jego obecnym domem jest boks w Schronisku w Pawłowie. Wiem, że nie uratujemy wszystkich, ale były już u nas psy z ciężką przeszłością i mają świadome haszcze domy.